• ../
  • ../
  • ../
  • ../
  • ../
  • ../

İLETİM TİPİ İŞİTME KAYBI

ž

Sadece hava yolu işitme eşiklerinde düşme varsa İLETİM TİPİ işitme kaybı oluşur

 

 

 

NE DEMEKTİR ?

İletim tipi işitme kaybı, ses dalgalarının dış ve orta kulak içinden iç kulağa geçmesini engelleyen bir durum olduğunda meydana gelir. İletim tipi işitme kaybını, kulağınızı tıkayarak kolayca taklit edebilirsiniz; bu işitme kaybı türü temel olarak buna benzer.

 

 

 

SEBEPLERİ NELERDİR ?

 

İletim tipi işitme kaybına yol açabilecek sebepler değişkendir ve orta kulak enfeksiyonları (otitis media), benign tümörler (kolesteatoma), kulak zarı delinmesi, travma ve orta veya dış kulaktaki deformasyonlar gibi durumları içine alır.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 

İletim tipi işitme kaybında, konuşmaların anlaşılması güçtür ve ancak yeterince yüksek olduğunda ve arka planda fazla gürültü olmadığında anlaşılabilir. İşitme cihazları yardımcı olabilir, ancak bazen yeterli olmaz.

 

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR ?

İletim tipi işitme kaybı olan kişilerin birçoğu için, ilk çözüm bir işitme cihazı olabilir. İşitme kaybı hafif düzeydeyse bu yeterli olabilir, ancak işitme kaybı orta derecede veya daha kötüyse, işitme cihazı nadiren en iyi çözüm olabilmektedir. Ayrıca, kişilerin işitme cihazı kullanamamaları için başka bazı nedenler de var olabilir (örn. işitme cihazı kullanılmasını imkânsız hale getiren deformasyonlar) veya bekledikleri faydayı alamıyor olabilirler.

İşitme cihazları, sesi bloke durumdaki orta kulağa iletmek için sesin yüksekliğini artırmak zorundadır ve bu durum sesin bozulmasına ve netliğini yitirmesine sebep olabilir. İletim tipi işitme kaybı ayrıca kulakta, işitme cihazı kullanımıyla daha da kötüleşebilecek ve kullanımını daha zor ve rahatsız hale getirebilecek birtakım enfeksiyonlar ile de bağlantılı olabilmektedir.

Siz veya çocuğunuzda iletim tipi işitme kaybı varsa, Baha® kemik iletimli implantlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Baha Sistemi, sesi kemik yoluyla iç kulağa gönderilen titreşimlere dönüştürerek, dış veya orta kulaktaki tıkanıklıkları atlar. Bu, işitmenin doğal bir yoludur ve her gün işittiğiniz seslerin büyük bir bölümü (kendi sesiniz gibi) kısmen aynı yolla işitilir.

 

 

 

 

Evde Sağlık Hizmeti

Siz gelemiyorsanız biz geliyoruz. Duymanız ve konforlu bir yaşam sürebilmeniz için yürümekte güçlük çeken veya işitme merkezimize gelmesi mümkün olmayan hastalarımız için evde sağlık hizmeti sunuyoruz.

Devamını Oku

Bunu Biliyor musunuz !

Dünyada 34 milyonunu çocukların oluşturduğu 466 milyon işitme engelliden ihtiyacı olanların sadece yüzde 10'u işitme cihazına sahip.

 

Devamını Oku