• ../
  • ../
  • ../
  • ../
  • ../
  • ../

MİKST TİP İŞİTME KAYBI

ž

NE DEMEKTİR ?

 

Mikst tip işitme kaybı, sensörinöral ve iletim tipi işitme kaybının bileşimi olduğundan, hem dış kulakta veya orta kulakta hem de iç kulakta hasar söz konusudur. Bu işitme kaybı türünün şiddeti hafif ile ağır arasında değişkenlik gösterir. Mikst tip işitme kaybı olan insanlar için, seslerin seviyesi düşüktür ve anlaşılması daha zordur.

 

SEBEPLERİ NELERDİR ?

 

Mikst tip işitme kaybı, dış veya orta kulaktaki iletim hasarı ile iç kulaktaki (koklea) veya işitme sinirindeki sensörinöral hasarın bileşiminden kaynaklanır. Genetik faktörler, yüksek gürültüye aşırı maruziyet, belli ilaçlar ve normal yaşlanma süreci, sensörinöral işitme kaybına sebep olabilir. Doğum kusurları, hastalıklar, tümörler veya kitleler ve baş yaralanmaları, gerek iletim tipi gerekse sensörinöral işitme kaybının olası sebepleridir.

 

BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 

İşitme kaybı daha çok iletim tipiyse, konuşmaların anlaşılması güçtür ve ancak yeterince yüksek olduğunda ve arka planda fazla gürültü olmadığında anlaşılabilir. İşitme kaybı daha çok sensörinöral tipteyse, ses yeterince yüksek olduğunda bile, konuşmaların anlaşılmasında güçlük yaşanabilir.

 

TEDAVİLERİ NELERDİR ?

 

Mikst tip işitme kaybının derecesine ve yapısına bağlı olarak; ilaç, cerrahi müdahale, işitme cihazları veya implante edilebilen kemik iletimli işitme sistemi ile tedavi edilebilir.

 

 

 

 

 

Evde Sağlık Hizmeti

Siz gelemiyorsanız biz geliyoruz. Duymanız ve konforlu bir yaşam sürebilmeniz için yürümekte güçlük çeken veya işitme merkezimize gelmesi mümkün olmayan hastalarımız için evde sağlık hizmeti sunuyoruz.

Devamını Oku

Bunu Biliyor musunuz !

Dünyada 34 milyonunu çocukların oluşturduğu 466 milyon işitme engelliden ihtiyacı olanların sadece yüzde 10'u işitme cihazına sahip.

 

Devamını Oku